سید احمد میرزاده

این روزها از عملکرد دولت  دربخشهای گوناگون بسیار سخن می رود .اما هیچ کس به عملکرد یک معاونت مهم ریاست جمهور اشاره ای نمی کند و آن ریاست سازمان محیط زیست است .من دوست دارم در این جا اشاره ای کوتاه داشته باشم  به اتفاقاتی که در این دوره ی چند ساله در عرصه ی محیط زیست کشورمان رخ داده است :

١.نابودکردن پنج هکتار مرجان در آبهای جنوب برای اجرای یک پروژه ی ساخت سکو .

تو ضیح :تنها یک ده هزارم آبهای جهان آبهای مرجانی هستند اما هفتاد و پنج در صد آبزیان جهان در همین یک ده هزار م زندگی می کنند و آن بیست و پنج درصد دیگر هم از این هفتاد و پنج در صد تغذیه می کنند ! به عبارت دیگر نابودی این یک ده هزارم یعنی نابودی زندگی در دریاها .می بینید حفاظت از مرجانها چقدر مهم است .حالا کافی است بدانید که برای رشد یک سانتی متر مرجان صد سال زمان لازم است .حال تصور کنید که نابود کردن پنج هکتار مرجان چه معنی می دهد.این یعنی یک فاجعه ی بزرگ جهانی .

٢.انقراض کامل نسل گوزن شوکای ارسباران

توضیح :این گوزن زیرگونه ای از گوزن زرد ایرانی و در واقع کوچکترین گوزن جهان بود که در ایران زندگی می کرد.یک نربالغ این گوزن تنها 45سانتی متر بود .یعنی اندازه ی یک بره .این گوزن مینیاتوری زیبا به همین سادگی برابر چشمان ما برای همیشه نابود شد .

٣.تصویب عبور خط لوله نفت ازداخل پارک ملی سرخه حصار

۴.تشکیل ستاد مبارزه با گرگ در همدان

در حالی که گرگ در اروپا به عنوان تنها گوشتخوار باقی مانده ی این قاره کوچک به شدت محافظت می شود و با این که گرگ ایرانی به شدت در معرض نابودی است  به جای اجراکردن برنامه های حمایتی علنا ستاد مبارزه با گرگ تشکیل دادند و گرگها ی بی گناه را به کام مرگ فرستادند .شبیه فاجعه ای که در چین کمونیست رخ داد و ببرها ی آمور را آفت اعلام کردند و قتل عام کردند .

۵.تصویب عبور خط لوله ی گاز از داخل پارک ملی خجیر

۶.صدور مجوز شکار پلنگ به شکارچیان خارجی .

این هم از آن کارهابود .پلنگ نجیب ایرانی به عنوان درشت ترین گونه ی پلنگ درجهان با پوست مایل به سفیدش زیباترین پلنگ محسوب می شود .متاسفانه به بهانه ی توسعه ی گردشگری ! اجازه ی شکار پلنگ را به بیگانگان دادند.

٧.قطعه قطعه کردن پارک ملی تندوره

توضیح :این پارک ملی حفاظت شده با داشتن هشتاد قلاده پلنگ ، پلنگستان ایران شمرده می شد .در یکی از سفرهای استانی گروهی اوراقی ارائه دادند و ادعای مالکیت کردند و این پارک زیبا به ثمن بخس قطعه قطعه شد و به کشاورزان داده شد تا ...

٨.نابود کردن شبانه جنگل خرگوش دره

.این جنگل با 3500درخت کهنسال در یک شب توسط شهرداری محترم تهران نابود شد و صبح شهروندان دیدند که دیگر جنگلی وجود ندارد.

٩.آتش سوزی عمدی و خشکاندن صد هکتار از نیزارهای دریاچه ی پریشان

که زیستگاه انواع پرندگان مهاجر ، مارها ، لاک پشتها ، روباهها و...بود.

١٠.شکار غیر مجاز 13قلاده پلنگ تنها در سال 1387

١١.تعریض آزادراه شمال با قطع 12000درخت پارک ملی  گلستان

١٢.تصویب واگذاری ٧۵٠٠هکتار از تالاب هورالعظیم به وزارت نفت

١٣.تصویب حفاری نفتی در داخل پارک ملی کویر

توضیح :این اتفاق شاید بزرگترین فاجعه ی زیست محیطی کشورماست .و بدون شک انقراض یوزپلنگ ایرانی که ارزشمندترین گونه ی جانوری کشورماست را فراهم خواهد کرد.یوزپلنگ ایرانی تنها بازمانده ی نژاد یوزپلنگ آسیایی است و به شدت در معرض انقراض است .این گربه ی زیبا قابل تکثیر در باغ وحش نیست و درصورت تجاوز به محیط زیستش به طور قطع نابود خواهد شد .

١۴.شکست پروژه ی حمایت از  بزکوهی

توضیح :سازمان محیط زیست تلاش کرد که بزهای کوهی حفاظت شده ی همدان را به کهکیلویه منتقل کند .این اقدام به دلایل زیر کاملا کار ناشناسی بود :

الف.منطقه ای که در کهکیلویه برای بزها در نظر گرفته شده  منطقه ی شکار ممنوع بود و بردن حیوان وحشی از منطقه ی حافظت شده به منطقه ی شکار ممنوع یعنی بردن او به قتلگاه

ب.اصولاانتقال حیوان از زیستگاه اصلی خود طبق قوانین حفاظت از حیات وحش با شکار آن یکسان است .به همین دلیل ببرهای باغ وحش در آمارهای حیات وحش منظور نمی شوند .

پ.زمان در نظرگرفته شده برای انتقال بزها زمستان بود و این زمان مصادف با بارداری بزهای کوهی و بدترین زمان برای انتقال آنها بود .

در نهایت می دانید چه شد ؟بزها را خواستند منتقل کنند .چگونه؟ اول بیهوششان کردند .بعد چون دز داروی بیهوشی زیاد بود هیچ کدام دیگر به هوش نیامدند !

١۵.قطع هشت هزار درخت در لویزان

١۶.تصویب احداث کنار گذر تالاب انزلی در دولت نهم

انجام این پروژه تالاب انزلی را از فهرست تالابهای بین المللی حذف خواهد کرد... 

١٧.....حتما شما هم موارد بسیاری دارید تا به این لیست بیفزایید .دریغ من همه از این است که برای کوتاهی در هر سازمانی آشفته می شویم اما هرگز انتقادی به عملکرد محیط زیست نمی کنیم .درحالی که با این لیست بالابلند به جا بود اگر دادخواستی ملی به مراجع قضایی تسلیم می کردیم و رسما از این همه جنایت که بر محیط زیست ما رفته است شکایت می کردیم.ما را چه شده است ؟این همه بی مهری به محیط زیست چرا ؟

 

نوشته شده در چهارشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ توسط سید احمد میرزاده نظرات () |

Design By : Night Melody