سید احمد میرزاده

به نقل از تابناک :

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت سوئیس در گزارشی اعلام کرد: 1227 گونه از پرندگان که برابر با 12درصد کل پرندگان در جهان است رو به انقراض هستند. این در حالی است که 192 گونه از این پرندگان در فهرست وضعیت حاد قرار دارند.

این گزارش تأکید می‌کند که وضعیت سه گونه‌ پرنده به نا‌م‌های مرغ توفان (در نیوزیلند) موریتیوس فولی (در جزایر ماداگاسکار) و طوطی دم بلند آمریکای جنوبی (در برزیل) چندان بد نیست، چراکه نام این سه نوع پرنده از فهرست وضعیت حاد خارج شده‌اند، اما خطر انقراض آنها در صورت بی‌توجهی همچنان هست.

کارشناسان بر این باورند، ‌‌به رغم اقدامات موفقیت‌آمیز در سراسر جهان، آمار پرندگان در وضعیت حاد روبه افزایش می‌رود که این موضوعی نگران کننده است.

بنا بر اخبار زیست محیطی در داخل کشور و به گفته برخی کارشناسان، در حالی دریاچه ارومیه به دلیل دخالت‌های انسانی و فعالیت‌های توسعه‌ای همچنان در معرض تهدید قرار دارد که این دریاچه، یکی از بهترین زیست‌بوم‌های کشور است.

هم‌اکنون تراز آب پارک ملی دریاچه ارومیه به 50/1271 متر از سطح آب‌های آزاد رسیده و این تراز یعنی 70/6 متر از بالاترین تراز و 60/2 متر از تراز اکولوژیک این دریاچه پایین‌تر است. کارشناسان میزان غلظت نمک دریاچه ارومیه را 360گرم بر لیتر عنوان کردند و بررسی‌ها نشان می‌دهد، تولید سیست آرتمیا متوقف شده و مساحت دریاچه ارومیه به شدت در حال کاهش است.

این در حالی است که تا پاییز امسال دست‌کم یک متر دیگر هم تراز دریاچه ارومیه پایین‌تر خواهد رفت و تبخیر نیز یکی از دلایل بروز این رویداد است. وضعیت بحرانی دریای خزر امروزه علاوه بر کارشناسان، مورد توجه نمایندگان مجلس و مسئولان دیگر سازمان‌ها نیز قرار گرفته است.

همچنین مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر از اجرای طرح شناسایی مخاطرات گردشگری دریای خزر خبر داد که طی آن 865 کیلومتر از سواحل جنوبی دریای خزر مورد شناسایی قرار گرفته و بر اساس آن مناطق حساس و آسیب پذیر و همراه با بحران شناسایی و مناطق کم خطر یا بی خطر نیز تعیین می‌شود.

مسئولان می‌گویند، مخاطرات گردشگری در مناطق ساحلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و عموم کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه به ویژه کشورهایی مثل مالزی، هند، بریتانیا، کانادا، آمریکا و کشورهای حوزه اسکاندیناوی و بخش غربی اروپا که جمعیتشان در کرانه‌های ساحلی گسترش پیدا کرده‌اند، برنامه‌ریزی‌های خاصی در این زمینه انجام می‌دهند تا بتوانند با مدیریت جامع، مناطق ساحلی خود را حفاظت کرده و مخاطراتی را که ممکن است ساکنان محلی و گردشگران را تهدید کند، شناسایی کرده و جلوی خطرات را بگیرند.

کارشناسان می‌گویند، کشورهای پیشرفته طرح‌هایی برای تعیین نقاط ایمن و مناطق مناسب برای استفاده گردشگران دارند؛ یعنی در واقع، پیش از این‌که مکان‌هایی را برای طرح سالم سازی دریا مشخص کنند، روی مخاطرات تحقیق و مطالعه انجام می‌دهند و سپس بر همین اساس، تعیین می‌کنند که مناطق ایمن چه جاهایی هستند و از این نظر مخاطرات را به حداقل ممکن می‌رسانند.

همچنین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از تهیه اطلس آلودگی خاک کشور خبر داد. این طرح که در اواخر سال 86 به مناقصه گذاشته شده است، تاکنون سیزده اطلس آلودگی خاک را در دست مطالعه دارد و شهرهای صنعتی بزرگ در اولویت این طرح هستند.

نوشته شده در جمعه ٥ تیر ۱۳۸۸ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ توسط سید احمد میرزاده نظرات () |

Design By : Night Melody