سید احمد میرزاده

     درباره ما
     تماس باما
     برگه نظرخواهي
MehrNews RSS Feed
کتابخانه مهر فهرست  » 
عناصر روزنامه نگاری
عناصر روزنامه نگاری
    جستجوی پيشرفته»بايگانی اخبارروز»
تهران:۱۴:۱۰ ,  ۱۳۸۵/۰۷/۱۶ نسخه چاپی    ارسال اين خبر به دوستان

/ با نویسندگان کودک تا روز جهانی کودک /
فعالیت نهادهای دولتی در حوزه کتابهای مذهبی مثبت است
سید احمد میرزاده - شاعر کودکان و نوجوانان سال 1354 در مشهد مقدس به دنیا آمد ، وی پدید آورنده بیش از ده کتاب در حوزه شعر و داستان است .
به گزارش خبرنگار فرهنگ و ادب مهر ، حضور این شاعر در مشهد الرضا (ع) توفیق آفرینش آثاری در خور ویژه کودکان و نوجوانان با موضوع  امام رئوف شیعیان حضرت رضا (ع) را برای میرزاده داشته است ، کتاب شعر " کبوترها و آهوها "  سال گذشته در نخستین جشنواره کتاب سال رضوی توانست لوح زرین و رتبه دوم این جشنواره سراسری را از آن خود نماید .

این شاعر کودکان و نوجوانان ، داستانها و نقدهایی نیز بر ادبیات کودک ، طی سالهای گذشته در مطبوعات کثیرالانتشار کشور به چاپ رسانده است و اکنون عضو انجمن قلم ایران و مسئول بخش شعر نشریه " سروش نوجوان " است .

همچنین سید احمد میرزاده سالها مسئولیت کارشناسی و نظارت بر کتابهای کودک و نوجوان را در نشر " به نشر " وابسته به آستان قدس رضوی بر عهده داشته است .


دیدگاه این شاعر درباره " شاعر"  و " نویسنده " کودک 

" شاعر"  و " نویسنده " کودک باید همیشه خود را متعهد و مسئول بداند چون همیشه در خدمت هدف  است و همواره درحال تاثیرگذاری آموزشی برروح و روان مخاطبان خویش است ، اثرگذاری آثار و شعرهای او ممکن است تا آخر عمر با مخاطب همراه باشد ، در نتیجه من فکر می کنم که شاعر کودک برای این که بتواند به این مسئله بپردازد  ضمن آشنایی با روانشناسی کودک ، باید دائم با مخاطب خود و سوالهایی که برای او پیش می آید درگیر باشد و از کلی گویی پرهیز کند . 

این شاعر و نویسنده معاصر تصریح می کند :  فعالیت نهادها و سازمانهای دولتی را در حوزه کتابهای مذهبی مثبت می دانم ، زیرا  نهادها و سازمانها بیش ازاینکه دغدغه مالی داشته باشند دغدغه فرهنگی و اجرای برنامه های فرهنگی دارند .  از طرفی هم به خاطر داشتن توان اقتصادی بالا می توانند کارشناسان تراز اول را به خدمت بگیرند و محصولات فرهنگی خوبی را ارائه دهند اما این نگرانی هم وجود دارد که نهادهای سفارش دهنده معمولا برای نویسنده خط مشی و خط فکر هم تعیین کند.

وی در ادامه یادآور می شود : بعضی از نهادها به نویسنده ها می گویند در خصوص این زمینه ها بنویسد یا ننویسد یا از این ناحیه خاص نگاه کند یا نکند و این مسائل جلوی خلاقیت را می گیرند به همین دلیل در این سالها بین کارهای مذهبی، سفارشی جای شاهکارهای ادبی از در برآمده  به شدت خالی است البته ناگفته نماند که کما بیش کار خوب هم انجام شده است .

نمونه اشعار :


نهال بادام

می آمد و عطر سلامش
بوی گل گیلاس می داد
دستان او بوی شکوفه
بوی بهار و یاس می داد

مردم هجوم آورده بودند
تا دست هایش را ببوسند ؛
یک لحظه رویش را ببینند
بال عبایش را ببوسند...

در بین آن جمعیت ، اما
او آمد و مهمان من شد
او آمد و این خانه آن روز
لبریز عطر یاسمن شد

چشمان زیبای نجیبش
رنگ زلال دوستی داشت
او یک نهال سبز بادام
در گوشه ای از خانه ام کاشت

او رفته ، اما خانه من
از عطر و بویش گشته لبریز
این نو نهال سبز شاداب ؛
هرگز نگیرد بوی پائیز ...*
                        
* هنگامی که حضرت امام رضا ( ع ) به شهر نیشابور وارد شدند ، مردم از همه سو دور ایشان را گرفته بودند و آن حضرت را به خانه خود دعوت می کردند . حضرت ، دعوت پیرزنی کهنسال به نام " پسنده " را پذیرفتند و به خانه او رفتند . این شعر ، از زبان آن بانوی پرهیزگار گفته شده است .


امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از اين خبر فقط با ذکر منبع " خبرگزاری مهر " مجاز می باشد.  

درهمین زمینه بخوانید:
  اهل قلم نیز مانند ناشران باید از سوی دولت حمایت شوند
  دغدغه ترویج تفکر دینی در بچه ها با شعر و داستان
  حرفهایم را فقط با شعر ابلاغ می کنم
  بال در بال پرستوهای خوب
  می توان با این خدا پرواز کرد
  مولف کتاب کودک به حقوق واقعی اش نمی رسد
  بازنویسی قصه های مثنوی به زبانی ساده
  روایت حماسه های دفاع مقدس برای کودکان و نوجوانان
391319390062
نوشته شده در یکشنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٥ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ توسط سید احمد میرزاده نظرات () |

Design By : Night Melody