سید احمد میرزاده

امروز کلاغ سه شنبه به دستم رسید.کتابی نفیس از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سروده ی مهدی مرادی.

کسانی که در عرصه ی ادبیات کودک و نوجوان کار می کنند می دانند که اگر اولین کتاب یک شاعر در کانون چاپ شده باشد این یعنی یک اتفاق.اما اگر همین کتاب از چند جشنواره ی معتبر مثل سلام بچه ها و کتاب سال جمهوری اسلامی هم جایزه گرفته باشد یعنی یک اتفاق مهم.

مهدی مرادی را سالهاست می شناسم.از روزگار نوجوانی .که هردو برای مطبوعات شعر می فرستادیم و...ظاهرا هم سن و سال و همدوره هستیم.من از مشهد و او از اهواز.مرادی مترجم زبان انگلیسی است و هرکه کلاغ سه شنبه رابخواند اعتراف می کند که شاعر خلاق و توانایی است.

درسال هشتاد و پنج که در نخستین جشنواره ی سراسری شعر کودک و نوجوان در اصفهان جزو هیات داوران بودم به اتفاق آرا مهدی مرادی را به عنوان شاعر برگزیده در شعر نوجوان انتخاب کردیم.(غلامرضا بکتاش را در شعر کودک )

مرادی تا کنون برنده ی جوایز زیادی شده و با همین یک کتاب توانسته جایگاه برجسته ای را در شعر نوجوان از آن خود کند.

بعضی از شعرهای کتاب کلاغ سه شنبه را قبلا خوانده بودم اما وقتی کتاب به دستم رسید دیدم که بهترین شعرهای این کتاب را نخوانده بودم .

لحظه به لحظه درتصاویر و تعابیر ناب این کتاب غافلگیر می شدم.کتابی است که هر کس به شعر علاقه مند است واجب است آن را بخواند.من برای نمونه شعری از این کتاب را این جا می آورم و ازهمه ی دوستانم می خواهم که این کتاب را تهیه کنند.

در آن عصر آبان زرد

ـپر از بازی برگ و باد ـ

اناری ترین لحظه را

درختی به من هدیه داد

     ***

من از رنگ و بوی انار

رسیدم به آن راز نو

رسیدم به آن لحظه ای

که پربوداز آغاز نو

    ***

در آن عصر آبان زرد

که درباغ گم می شدم

اناری ترین لحظه را

قدم می زدم درخودم .

نوشته شده در سه‌شنبه ۱٤ اسفند ۱۳۸٦ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ توسط سید احمد میرزاده نظرات () |

Design By : Night Melody