سید احمد میرزاده

   از پس سی سال پر از حادثه ، آن روزهای حماسه و خون ، همچون تصاویر مبهم و مه آلودی از رو به روی چشمانت عبور می کند . روزهای خیابان های سرد و دل های گرم . روزهای گل و گلوله و برف، تب و تاب آن روزها را به یاد می آوری ؟وقتی برادر بزرگت ، سراسیمه به خانه می آمد و از گلوله و گازهای اشک آور سخن می گفت ؟ وقتی مادرت ، شلنگ آب را بیرون از خانه می گذاشت و شیر آب را باز می کرد ؟

دویدن ها و گریختن ها و فریادها و ...

   آن روزها شاید فکر می کردی که بزرگ ترها ، خیلی شلوغ تر و بازیگوش تر از بچه ها هستند ! آن روزها همه چیز دنیا برایت تازگی داشت .انقلاب هم کودک بود .پا به پای انقلاب ، به نوجوانی و جوانی رسیدی .

   انقلاب ، با پیروزی آن در بیست و دوی بهمن  57، به پایان نرسید ، تحولات تند ، همچنان ادامه داشت . و بعد جنگ پیش آمد .

   سی سال در میان اضطراب ها و دلهره ها و نا آرامی ها گذشت .سال هایی که همه مبارزه می کردند ؛ و مسائل عادی زندگی ، آن روزها ، خیلی مبتذل به نظر می رسید .

   اکنون ، سال ها از آن روزگار گذشته است .کودکان امروز ، دوره ی کودکی شان را با آرامش می گذرانند .نوجوانان امروز ، لازم نیست در غیاب پدرشان ، مرد خانه و مایه ی تسلی خانواده شان باشند .

    کم کم ، یاد آن روزها در ذهن ها کمرنگ می شود . با این حال همیشه چیزهایی هست که خاطره های خفته را بیدار می کنند. مثل نام هایی که یادها را برای همیشه ، در ذهن ها ، زنده نگه داشته اند : نام های شهیدان و نام های روزهای سرنوشت ساز تاریخ .

   در هریک از شهرهای کشورمان ، خیابان ها ، میدان ها و مکان های دیگری را می شناسیم که هر یک ، نام یک روز تاریخی را با خود دارند ، مثلا : ‹‹ پانزده خرداد ›› ، ‹‹ هفده شهریور ›› ، ‹‹ سیزده آبان ›› ، ‹‹ بیست و دوی بهمن ›› و ...

   این روزها  در حافظه ی تاریخی ملت ، روزهای فراموش  نشدنی اند . روزهایی که هر یک ، فصل تازه ای در کتاب تاریخ ، باز کرده اند . روزهای خدا : یوم الله .

   برای مردم مشهد ، روزهای نهم و دهم دی ماه از چنین ویژه گی هایی برخوردارند .به همین دلیل ، ‹‹ میدان ده دی ›› در مشهد ، یاد آور خونین ترین حوادث انقلاب ، در این شهر است .در این دو روز ، تظاهرات گسترده ی مردم  به دست مزدوران رژیم پهلوی ، به خاک و خون کشیده شده و گروه پرشماری از مردم مظلوم مشهد ، از مرد و زن و جوان و کودک ، به شهادت رسیدند .

   داستان این کتاب را بر اساس اسناد تاریخی و نیز خاطرات یکی از شاهدان عینی آن روزها نوشته ام.با این توضیح که در نام بردن از بعضی مکان ها ؛ ترجیح داده ام از نام قدیم آنها که بیانگر نمادهای رژیم پهلوی است استفاده نکنم.

این کتاب را به شهیدان انقلاب اسلامی تقدیم می کنم .

یاد و نامشان گرامی باد . 

نوشته شده در چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۸٧ساعت ٢:۳٢ ‎ب.ظ توسط سید احمد میرزاده نظرات () |

Design By : Night Melody