انقراض نسل گوزن شوکای ارسباران

تنها گوساله موجود گوزن شوکای ارسباران در تبریز مرد .

به گزارش خبرنگار البرز از اهر ، در حالی که تصور می شد نسل شوکا از 30 سال پیش در جنگل های ارسباران منقرض شده است، یک رأس از این حیوان که کوچک ترین گوزن زرد ایرانی به حساب می آید، اواخر اردیبهشت ماه توسط یکی از جوانان روستای دارانا در غرب منطقه ارسباران پیدا شد.

این جوان که در هفته محیط زیست نیز از سوی سازمان مربوط تقدیر شد، این گوزن را که گوساله 15 روزه بود و مورد حمله سگ های گله قرار گرفته بود، نجات داده و به مدت دو هفته با یک بز شیرده تغذیه کرد و بعد آن را تحویل مأموران محیط زیست کلیبر داد.

این حیوان نادر به دلایلی همراه با بز شیرده به تبریز منتقل می شود و متاسفانه می میرد. انتقال آن از محیط طبیعی خود به تبریز، آن هم در حالی که در منطقه ارسباران مناطق حفاظت شده متعددی وجود دارد و امکان مراقبت در مراکزی چون آینالی وجود داشت جای تأمل دارد .

گفتنی است دو سال پیش یک راس خرس قهوه ای به علت تهدید محیط زیستش در منطقه قره داغ و در سرمای زمستان به سوی تبریز روان شد و بالاخره در دانشگاه آزاد تبریز به دام افتاد و سرانجام کشته شد .
/ 6 نظر / 12 بازدید
هاشم پور

سلام آقای میرزاده..مطلبی را برایتان ایمیل کردم.

سید احمد میرزاده

سلام .خسته نباشيد.متاسفانه در ايميل من از شما هيچ چيز نبود.شايد در نشاني ايميل خطايي رخ داده باشد.موفق باشيد.

غزل پست مدرن

سلام عزیز! گرچه سید مهدی موسوی رفته است گرچه جایش خیلی خالیست ولی شعرهایش را گذاشته وبلاگش منتظر شماست... به دیدن « تنهایی پر هیایویش » بیا و برای خواندن ِ خبر انتشار شماره ی سوم نشریه ی «همین فردا بود» خبر برگزیده شدن وبلاگ غزل پست مدرن در جشن پرشین بلاگ حرف هایی از زبان عشق و شیمبورسکا و لئونارد کوهن و ریچارد براتیگان و گاندی و مایاکوفسکی و عشق و...عشق به دست های تو در آخرین تشنّج هام اعترافت یک ذهن بی خطر یا « همه ی آنچه برای بیشتر ندانستن لازم است» یک عالمه لینک غمگین و چند شعر قدیمی و جدید از سید مهدی موسوی ...

محقق

سلام به روزم ببر در سوگ گوزن

yasamin

[گل]سلام شما مثلکهارز ببرا خیلی خوشتون می آد سری به وبلاگم بزنید خوشحال میشم

راضیه

سلام موفق باشید سری هم به ما بزنید خوشحال میشم