وسیمین دانشور نیز در گذشت ...

سیمین دانشور در ۸ اردیبهشت سال ۱۳۰۰ در شیراز متولد شد.  وی نخستین زن ایرانی است که به صورتی حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت. مهم‌ترین اثر او رمان سووشون است که نثری ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده است و از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران محسوب می‌شود.

او فرزند محمدعلی دانشور (پزشک) و قمرالسلطنه حکمت (مدیر هنرستان دخترانه و نقاش) بود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را مدرسهٔ انگلیسی مهرآیین انجام داد و در امتحان نهایی دیپلم شاگرد اول کل کشور شد. سپس برای ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ ادبیات فارسی به دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران رفت.در ۱۳۲۸ با مدرک دکتری ادبیات فارسی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد.

دکتر سیمین دانشور به سال ۱۳۲۷ زمانی که در اتوبوس نشسته بود تا راهی شیراز شود با جلال آل‌احمد نویسنده و روشنفکر ایرانی آشنا شد و در سال ۱۳۲۹ با آل‌احمد ازدواج کرد. دانشور در ۱۳۳۱ با دریافت بورس تحصیلی به دانشگاه استنفورد رفت و در آنجا دو سال در رشتهٔ زیبایی‌شناسی تحصیل کرد. وی در این دانشگاه نزد والاس استنگر داستان‌نویسی و نزد فیل پریک نمایش‌نامه‌نویسی آموخت. در این مدت دو داستان کوتاه که دانشور که به زبان انگلیسی نوشته بود در ایالات متحده چاپ شد.

پس از برگشتن به ایران، دکتر دانشور در هنرستان هنرهای زیبا به تدریس پرداخت تا این که در سال ۱۳۳۸ استاد دانشگاه تهران در رشتهٔ باستان‌شناسی و تاریخ هنر شد. اندکی پیش از مرگ آل‌احمد در ۱۳۴۸، رمان سَووشون را منتشر کرد، که از جملهٔ پرفروش‌ترین رمان‌های معاصر است. در ۱۳۵۸ از دانشگاه تهران بازنشسته شد.

درسالهای پس از انقلاب نیز چند رمان نوشت که از آن جمله می توان به جزیره ی سرگردانی ، و ساربان سرگردان اشاره کرد.
در پی وفات بانوی نویسنده ایرانی، خانم سیمین دانشور، انجمن قلم ایران، طی بیانیه ای، این رویداد را به جامعه ادبی ایران تسلیت گفت. متن این بیانیه به شرح ذیل است:
تنها اوست که می ماند

انجمن قلم ایران، درگذشت بانوی داستان نویس ایرانی، همسر زنده یاد جلال آل احمد را، به جامعه ادبی میهن اسلامی تسلیت می گوید.
"سووشون" اثری ماندگار در ادبیات این مرز و بوم است که یاد و خاطره سیمین دانشور را زنده نگاه خواهد داشت.
هیئت مدیره انجمن قلم ایران

/ 5 نظر / 24 بازدید
مصطفی

واقعا آفرین بر انجمن قلم. خیلی خوشحالم که یک بار هم شده به دور از گرایشات سیاسی، ارزش فرهنگی یک چهره ی ماندگار را همه با هم پاس می داریم. کاش این حق شناسی رو در حق دیگرانی چون محمود دولت آبادی هم داشته باشیم. ولو اینکه با نظرات سیاسیش مخالف بودیم.

باران

چه بد!همين حالامتوجه شدم.من ارتباط عجيبي با اين خانم حس مي كنم كتاب هاي نامه هاي جلال آل احمد رو كه به همسرش خوندم خيلي بهش علاقمند شدم.

امید

خدا رحمتش کنه . خیلی تأثرانگیز بود این خبر

saeed

خدا رحمتشون کنه[گل]

saeed

احمد جان سال تموم شد و ما درست همدیگه را ندیدیم[ناراحت]