اوکه برای رویاهای کودکی ما شیرین ترین قصه ها را آفرید

دوم دبستان بودم.روزانه ۵ ریال پول توجیبی از مادرم می گرفتم.و با شوق و ذوق می رفتم به کتابفروشی گل سرخ .که صاحب آن عموی دوستم امین عزیزان حقیقی بود.گل سرخ کتابهای کودکش را پشت شیشه می گذاشت و من با چه حسرتی به کتابهایی نگاه می کردم که هنوز پول نداشتم آنها را  بخرم.هرشش روز پول من به خرید یک کتاب از مجموعه ی کتابهای مصور انتشارات کوروش می رسید که قیمت پشت جلد آن  ٣٠ ریال بود.اولین کتاب موش زرنگ بود.و بعد خرس مهربان ،توله سگ ماهی گیر ، لاک پشت از خود راضی ، شیر مغرور ، توله سگ بازیگوش ، پاتوف به خرید می رود و ....کتابهایی تمام رنگی که هر صفحه ی آن فقط یک خط نوشته داشت .

تا این که داداش محمودم به من گفت به جای این کتابها یک کتابی بخر که مجموعه ی داستان باشد .در یک کتاب چند تا داستان داشته باشد .گفتم چه کتابی ؟گفت :قصه های خوب برای بچه های خوب را بخر.

این اولین باری بود که اسم این کتاب را می شنیدم و خیلی زود فهمیدم که بزرگترهای من هم با این کتاب بزرگ شده اند .مجموعه ای هفت جلدی که کمی بعد جلد هشتم آن هم منتشر شد .

جلد اول قصه های خوب برای بچه های خوب یعنی قصه های کلیه و دمنه یازده تومن بود.یعنی پول ٢٢روز من .اما به حرف داداشم کردم و این کتاب راخریدم .چه معامله ی پرسودی .چه قصه های شیرینی .به عکس آن قصه های قبلی که همه فضایی نا آشنا و غربی با اسمهایی عجیب و غریب داشتند این داستانها چقدر بومی و آشنا و صمیمی و خودمانی بودند.به عکس نثر نامناسب و پر غلط آن کتابها چه نثر ساده و شیرینی در این قصه ها بود .مقدمه ی نویسنده که مرا با کتاب کلیله و دمنه آشنا می کرد سرمایه ای شد که تمام عمر از آن بهر ه گرفتم .مقدمه ای که در ابتدای تمام کتابهای این نویسنده بود :قصه های مرزبان نامه ، قصه های سندباد نامه و قابوسنامه ، قصه های مثنوی و ....

این چنین بود که بانام مهربان مهدی آذر یزدی آشنا شدم .کسی که سودمندترین خواندنی های نسلی از کودکی های ما ایرانیان را فراهم کرد.قصه هایی با کاغذکاهی وتصاویر خطی که عجیب مرا می گرفت و غرق می شدم در داستانهای آن .

بعدها خیلی ها به راه مهدی آذریزدی پا گذاشتند و کتابهای کهن را بازنویسی کردند.اما تصور نمی کنم هیچ یک توفیق مهدی آذریزدی را پیدا کردند.مهدی آذریزدی ازایتدا تصمیم داشت قصه های خوب برای بچه های خوب را به صورت مجموعه ای ده جلدی عرضه کند .اما تنها تا جلد هشتم آن را نوشت .چندی پیش دردیدار با مصطفی رحماندوست وعده داد جلدهای نهم و دهم آن را بنویسد...اما دریغ ....

سالها پیش، حضرت استاد محمد رضا سرشار (رضا رهگذر ) درهنگامی که مسوولیت سردبیری سروش نوجوان را به عهده داشتند وِیژه نامه ای برای بزرگداشت استاد مهدی آذریزدی تدارک دیدند که بعدها با مقدمه ی ایشان به شکل کتابی به  چاپ رسید .این اولین باری بود که  نام آوران عرصه ی ادبیات داستانی ما که کودکی شان را با کتابهای آذریزدی گذرانده بودند به بزرگداشت این نویسنده ی کهنسال منزوی تنها پرداختند.

مهدی آذریزدی نویسنده ی مهربان و احساساتی که در هر مصاحبه ای با یاد کودکی اش به گریه می افتاد بخشی از کودکی ما بخشی از ناب ترین خاطرات زندگی ماست ...یادش جاودانه باد . 

/ 18 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزام نیا

با ریحانه رفتیم بیرون تا یه سیب قرمز قرمز بخرم.خریدم.اما نمی دونم چه مرگم شده بود که برای اون سیب هیچی بهش نگفتم .شب همه عادی کنار هم نشستیم و اون سیب رو خوردیم. صدای جیرجيرکا می اومد و من رو تختم گریه می کردم. برداشت4: از چند شب قبل کارم فقط گریه کردن بود.تو دفترم نوشت: خدایا ایمانی نصیبم کن که در قلبم بنشیند و یقینی نصیب من نما تا باور کنم که هیچ حادثه ای به من نخواهد رسید مگر آنکه تو آن را برای من خواسته و تصور کرده باشی و آنچه از معیشت روزی من کرده ای من را به همان راضی کن!(امام سجاد) باز گریه ام گرفت. تو این چند سال هیچ وقت گریه شو ندیده بودم. با اینکه می دونستم ام المصائبی برای خودش هست. تو دفترم نوشتم: برام همیشه علامت سوال بوده چرا هیچ وقت گریه ت رو ندیدم. بعضی وقتا که پیش تو گریه می کنم بعدش خیلی احساس بدی یا غریبی بهم دست می ده. با خودم فکر می کنم چرا اینقدر ضعیفم و از نظر مریم چقدر شکننده. اما دفعه ی بعد باز همه ی این حرفا یادم می ره و دوباره پیش تو گریه می کنم. مریم! با من حرف بزن! نمی گم از چیزی خاص! دلم می خواد دستخط یکی از عزیزانم رو در این زمان بخونم. قلبم خیلی فشرده ست.دلم می خواد تا زمان

فرزام نیا

دلم می خواد دستخط یکی از عزیزانم رو در این زمان بخونم. قلبم خیلی فشرده ست.دلم می خواد تا زمان هست گریه کنم. گریه یعنی چی؟ برام نوشت: سلام! گریه یعنی اوج احساس.یعنی دیگه تو دلم جا نمی شه. یعنی... بقیه شو شرمنده! گفت نذار هیچکسی این نوشته هارو بخونه.وقتی خوندی همه رو پاک کن.منم همین کارو کردم. از اون شب بارها با هم تا نیمه های شب حرف زدیم و گریه کردیم! برداشت5: بعد از امتحان با ریحانه رفتیم زیارت امام زاده ای خیلی غریب و دورافتاده! جایی خیلی دورتر از دانشگاه/توی بیابان.سرپناهی بود که هر چه بیشتر بهش نزدیکتر می شدیم آرامش هیجان داری بهم دست می داد. انگار که باید با خضوع و احترام به سمتش می رفتیم. یه چهار دیواری خالی از هر ظاهرسازی.دیوارهای گلی و سنگ قبری وسطش و یه شاخه ی خار که روی قبرش بود.مطمئن بودم کار سمانه است. با هم زیاد حرف نزدیم.گویی زبانی برای گفتن نیست.این لحظات خیلی قشنگند. در راه برگشت ریحانه کمی گل بازی کرد. راستی! چرا بچه ها اینقدر گل بازی رو دوست دارن؟ شب با مریم و ریحانه رفتیم رو تراس. نگاه کردیم به دورترین نقطه ی روی زمین.مریم کلی بهمون خندید.می گفت چقدر بد جور راه می رفتید. از اینجا نگاهت

فرزام نیا

از اینجا نگاهتون می کردم یه لحظه احساس می کردم دارین برمی گردین. یه لحظه می رین. یه لحظه چپ بودین. یه لحظه ... ریحانه چه حرف قشنگی زد: چقدر ما آدما حقیریم. معلوم نیست تو مسیر زندگیمون چقدر راهو اشتباه می ریم. همش هم فکر می کنیم دقیقا داریم می ریم سمت هدف. ولی فقط خدا که از اون بالا مارو می بینه می دونه ما داریم کجا می ریم. شب بود و سکوت بود و ماه بود؟ نمی دانم.ولی خدا بود.مطمئنم! برداشت 6: صدای جیرجیرکا نمی یاد. چند ساله دیگه از خوابگاه و بچه ها خبری نیست. خودش رو پرت کرد تو بغلم. گفت: منو ببوس! گفتم: فعلا که خیلی بهم بدهکاری! گفت: منو دوست داری؟ گفتم: ببین ستاره هارو! برات چشمک می زنن! گفت: مال من کدومه؟ گفتم: همه ش مال تو! ... گفت: عمه! پاشو!...پاشو دیگه! آسمون نیست.پاشو! گفتم: مهتاب من! چرا بغض کردی؟ گریه اش گرفت. گفت: عمه! آسمون من کجاست؟

فرزام نیا

برداشت7: صبح بعد از چند سال دیدمش. از موقع دانشگاه تا حالابزرگ شده بود. یکی از هم اتاقی هام. می خندید. می گفت: فکر می کنی چی از تو همیشه توی ذهنمه؟ خندیدم. گفتم: هیچی! گفت: یه شب موقع نماز مغرب من داشتم می دوییدم سمت صف نماز و اصلا به هیچکی نگاه نمی کردم.فکر کردم دیرم شده.یه دفعه یه صدای آروم از پشت سرم گفت: به کجا چنین شتابان؟ برگشتم دیدم تویی!خیلی با حالی! خیلی ! فقط نگاهش کردم. چرا من اصلا این صحنه یادم نمی یاد؟ برداشت 8: خواستم از پشت پنجره دنبال ستاره بگردم. ولی آنقدر تمیز بود که مجبور شدم بازش کنم. نه! ستاره ای نیست.صدای جیرجیرکا هم نمی یاد.دلم خیلی گرفته.پس خدا هست.این رو از سنگینی قلبم حس می کنم. اشکام چقدر امشب داغند. اگه اشک نبود آدم چقدر بدبخت بود. برداشت 9: ... قصه ی ما تموم شد.نه کلاغی داریم نه ماستی.نه راستی نه دروغی!

فرزام نیا

ببخشید احتمالا دیگه الان چشمتون آلبالو گیلاس می چینه! این غزل خداحافظی بود.چند روزی است که از وبلاگ روزها و سوزهای عزیز خداحافظی کردم و امشب هم به این نتیجه رسیدم که دیگر بیشتر از این مزاحمتان نشوم. البته خودم می دانم که اصلا اتفاق مهمی نیست . ولی گفتم بدون خداحافظی زشته!به خاطر همه ی نظرهای خنده داری که تا حالا برایتان نوشتم معذرت! امیدوارم همیشه در پناه خدا و اهل بیت موفق و موفق تر باشید. فقط حرف آخر: چرا دیگر شعری از شما نمی بینیم شاعر! منتظریم! این همه حرف زدم فقط اجازه! یکی دیگه اون هم به ظریف عزیز! هر چند که ظهر بهش گفتم. ظریف جان! به دور از تمام احساسات کاملا قابل احترام آن شخص /بهش بگو من بازیافت! از این به بعد هر موقع خواست کتابی بندازه توی صندوق بازیافت بنده کاملا آماده دریافت هستم! با احترام به شما و ظریف عزیز! دیگر خداحافظ همین حالا!البته بعد از سلام نام زیبای پروردگار! بی بهانه آمدیم... بی بهانه می رویم با اجازه ی صابخونه! [خداحافظ]

فرزام نیا

ببخشید فقط یه غلط چاپی!در برداشت اول شعر درستش اینه! تو پنداری که من لیلی پرستم/من آن لیلای لیلی می پرستم

مرتضي اخوان

استاد سلام... از اين‌كه بعد از مدت‌ها برات كامنت مي‌گذارم متاسفم. چند وقتي بود وقت نكرده بودم بيام وب‌تون رو ببينم. وقت كردين به وب جديد من سر بزنيد. در ضمن با مطلب مهدي آذر يزدي حال كردم. واقعا يادش به خير. من با كتاب‌هاش خاطره دارم.

فاطمه

کم کم تیر تبدیل یم شود که ماه سالمرگ ها

فرید صلواتی

فرزندم من هفتاد سال است که نماز می خوانم روی پیشانیم حتی به اندازه یک نخود جای مهر نیست ، چگونه شما با این سن کمت روی پیشانیت جای مهر حک شده ؟ [ناراحت]

افشین عزیزان حقیقی

آن زمانت چهره هایی را در همان محله می دیدم و هیچگاه در گذر تاریخ این کشور حتی فکرش را نمی کردم که این انسانهای کودکی من روزی بخشی از تاریخ این کشور باشند. شاید تو هم آنها را دیده باشی و یا شنیده باشی. حسن احمدی مقدس که هر چه من دیدم خوب بود و آنچه شنیدم دلم و تنم را لرزاند. آن زمان من و مسعود هم از خوانندگان کتابهای قصه های خوب برای بچه های خوب بودیم. البته کتابهای طنز نویسنده توانای ترک عزیزنسین هم جزو کتابهای خواندنی روزهای ما بود و بعدا دانستم که این مرد چه انسان قابل و شایسته ای است کهخ متاسفانه ترکها ( ترکیه) قدرش را به خوبی ندانسته و نامش را به خوبی حرمت ننهاده اند. خوشحالم که گاه روزهای کودکیم را با دوستانی مثل شما تقسیم کنم مخصوصا اینکه سالهای جدایی من با شهر کودکی هایم کم کم به 20 سال دارد نزدیکم می شود.