هفته نامه كيهان بچه ها.شماره ۲۵۷۱.بهمن ۱۳۸۶

پا به پاي شاعران 

                    جواد محقق

     سيد احمد ميرزاده در سال 1354درمشهد مقدس متولد شد.درسال 1372ديپلم رياضي گرفت و با وجود قبولي دركنكور، به سربازي رفت .دوسال بعد ،تحصيلاتش را دررشته ي فيزيك دانشگاه فردوسي ادامه داد.

   ميرزاده،يكي از فعال ترين شاعران و نويسنادگان جوان خطه ي خراسان است و دركنار شاعري و قصه نويسي ، به ويراستاري و داوري درجشنواره هاي فرهنگي مي پردازد.اوهم چنين ضمن همكاري با واحد ادبيات حوزه هنري مشهد ،انجمن هاي ادبي و به ويژه انجمن شعر كودك و نوجوان خراسان و كارشناسي صفحات شعر مجله ي سروش نوجوان ، سال ها سرپرستي واحد كودك و نوجوان انتشارات آستان قدس رضوي (به نشر ) راهم به عهده داشته است.

   از اين شاعر و نويسنده ي پركار تاكنون بيش از سيزده كتاب شعر و داستان، براي كودكان ، نوجوانان و بزرگسالان چاپ و منتشر شده است.كتاب هاي شعر كودك و نوجوان او عبارت است از :

- وقتي شنيدم آن خبررا (براي كودكان )،1378

- شبي كه ماه خنديد ،1379

- دختر بهار( براي كودكان )،1379

- فرشته هاي مجروح( منظومه )/1379

 - ميموني كه تماشاي دعوارادوست داشت ( قصه منظوم براي كودكان)،1380

- آخرين شب پلنگ/1380

- كبوترها و آهوها /1381

  دوكتاب آخر ، به ترتيب ،برنده ي لوح تقدير از دهمين جشنواره ي كتاب سال كانون پرورش و نخستين جشنواره ي كتاب سال رضوي شده اند.

 

  چند نمونه از شعرهاي او را به مناسبت ايام دهه فجر انتخاب كرده ايم كه مي خوانيد :

آن روستا

 نزديك شهر پاريس 

 يك روستاي زيبا ست

يك روستا كه درآن

صد يادگار از" آقا" ست .

         *

سي سال پيش ، يك روز

"آقا" به اين ده آمد

مثل بهار و باران

درروستا قدم زد

       *

"آقا" امام ما بود

مهمان روستا شد

با او تمام اين ده

لبريز ازخدا شد

      *

شد روستا سراسر

غرق گل و سپيده

انگار درتن او

"روح خدا" دميده

      *

از عطرو بوي "آقا"

اين روستا جوان شد

نامش ميان دنيا

پيچيد و جاودان شد

      *

آوازه اي كه دارد

از رهبر من و توست

اين روستاي زيبا

نامش "نوفل لوشاتو" ست.

/ 14 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهرا نوروزی

سلامشعر ها خوب و خواندنی هستند . دست شما درد نکند . کتاب ها هنوز به دستم نرسیده اند در حال پیگیری هستم . برگشت نخورده اند ؟

نيره حسيني

سلام. ساده و صميمي، همان ويژگي كه از دوري شان در رنج و عتاب به سر مي بريم و بسياري از ما نمي دانيم و نمي فهميم ... غرقيم در روزگار و مشغول به هر چه غير از خود... چه خوب با واژگان، فاصله ي آدمي را با دلش پر مي كنيد... ارائه تصاوير ملموس و انتخاب موضوعاتي ساده و دلنشين در سراسر اشعار شما موج مي زند و اين شايد يكي از جنبه هاي فاخر آن احساس زلال است كه در وجود پاك شما موج مي زند... قلم و انديشه شما آدمي را به حسرت مي كشاند و به فكر وامي دارد... بزم شعرتان پر از پروانه باد... سادگي قلمتان پايدار...

سايه

سلام ممنون از اينکه سر زدين

سپاهی لايين

سلام دوست عزيزشاعرم.خوشحالم ازاينکه راهی برای ديدارهای گهگاه پيداشده ا ست. سربلندوپيروزباشی.راستی اين کلمه ی ؛ نوف لوشاتو؛هم عجب مشکل ساز شده است!اين کلمه مثل نيوکاسل به معنی قصرجديداست.(اينهم ازبرکات فرانسه خوانی !!).بدرود.

جميله کراماتی

سلام به شاعر خوب آقای ميرزاده. خوشحالم که بالاخره توانستم به بخش نظریات در وبلاگتان راه پیدا کنم. خیلی زیبا... مداد غم مثل شعرهای دیگرتان به دلم نشست. باز هم که این ببر مهمان شعر شماست! حتی در شعر مداد غم که منتظرش نبودم باز ببر پیدا شد. و براستی که هر کجا ببر می نشیند خیلی با شکوه و جذاب و هر بار با یک تصویر جدید در شعر شما می نشیند. غم همیشه با دلم میگذارد سر به سر شد دل من خطی خطی مثل ببر و گوره خر شاد باشید و پایدار

بکتاش

سلام سيد . اخه سيد بزرگوار مجبوری انقد قول کتاب ميدی . بعدم ميگی تقصير پسته . به بی بی سلام برسون . همراهتم که جواب نمی دی ما خط شما را نمی خوايم صداتونو می خوام. خط همه آدمها در وبلاگها شبيه به همند. خدا حافظ

وحدت

ای هنرمند بی مثال، ای آفریننده اشعار کودکانه برای مردان کهنسال، ای خدایگان شعر و شاعری، ای علاقمند جدی ببرهای زخمی و این اواخر، گورخرهای خط خطی... شمایل تازه این خانه پر نور، بر تو که خود، اتاق آیینه هایی، مبارک باد... خیلی باحاله!

زهرا نوروزی

چندتا از شعر هاتون رو برای استفاده در مجله کودک می خوام . بهاری و مناسب گروه سنی کودک

قاسم صرافان

سلام. کار قشنگي بود. با يه غزل بروزم: پرهاي نرم عشق دو مرغابي سفيد مي‌ريخت روي آبي آرام زنده رود